Naša šola letos praznuje 140-letnico. Ob tem jubileju smo se v 2. a odločili, da pokukamo v šole po svetu. Pri tem so nam pomagali naši starši, ki so vzpostavili stike s svojimi sorodniki in prijatelji v tujini, Jasnina mamica, ki pa prihaja iz Rusije, pa nam je ruski šolski sistem predstavila kar sama. Izvedeli smo marsikaj zanimivega.

Ali ste vedeli:

• da imajo v Italiji največ počitnic, da tam nimajo šolskih izletov in da imajo tam učiteljice en dan v delovnem tednu prosto?
  • da imajo na Danskem največ dni pouka in da je njihova najvišja ocena 12?
  • da je na Kitajskem računalnik obvezen učni pripomoček in da je lahko v razredu tudi 50 učencev?
  • da imajo v Veliki Britaniji šole za deklice in šole za dečke, da v šolo vstopijo s štirimi leti, da imajo ocene W H E O, da nimajo zvezkov in učbenikov (le bralni dnevnik) ter da imajo dvakrat na leto dan v kostumih?
  • da gredo v Španiji učenci v šolo pri treh letih, da njihovi učitelji ocenjujejo tudi obnašanje, higieno, točnost, motivacijo za delo ter jih ocenjujejo z ocenami od 5 do 10?
  • da v Rusiji na prvi šolski dan v 1. razredu vsak učenec učiteljici prinese velik šopek rož?
  • da imajo v Avstraliji, v Egiptu, na Kitajskem, v Rusiji in v Veliki Britaniji šolske uniforme, Italija pa se nanje pripravlja?
  • da je v Švici obvezno dve leti obiskovati vrtec ter da imajo učenci vmes dve uri odmora, da gredo domov na kosilo?
  • da imajo na Hrvaškem, v Avstriji in v Italiji verouk v šoli?
  • da imajo v Rusiji pouk tudi ob sobotah?

Šolske sisteme so nam predstavili:

• Zarja – OŠ Rivarela iz Novigrada, Hrvaška,
  • Matija – Velika Britanija in Španija,
  • Hana – Hrvaška, Avstrija, Avstralija in Danska,
  • Miha – Turčija,
  • Nik – Velika Britanija,
  • Manja – Kitajska, Egipt,
  • Eva – Italija,
  • Emma – Švica,
  • Zarja – ZDA,
  • Jasnina mamica – Rusija.